کد خبر : 799
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴

گروه های تکفیری همواره هماهنگ با قدرت های جهانی و مخالف با اسلام فعالیت می­ کنند

گروه های تکفیری همواره هماهنگ با قدرت های جهانی و مخالف با اسلام فعالیت می­ کنند

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، حجت الاسلام دکتر حسن ضیا توحیدی در دومین روز از برگزاری اولین مدرسه زمستانی کلام اسلامی در بررسی و نقد مبانی تکفیر در فرقه ­های اسلامی گفت: اولین گروه تکفیری در تاریخ اسلام خوارج بودند. در ادامه ابن تیمیه و بعدها محمد بن عبدالوهاب با کمک محمد

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، حجت الاسلام دکتر حسن ضیا توحیدی در دومین روز از برگزاری اولین مدرسه زمستانی کلام اسلامی در بررسی و نقد مبانی تکفیر در فرقه ­های اسلامی گفت: اولین گروه تکفیری در تاریخ اسلام خوارج بودند. در ادامه ابن تیمیه و بعدها محمد بن عبدالوهاب با کمک محمد بن سعود قدرت سیاسی یافت و دست به تبلیغ نظریات تکفیری خود در قالب وهابیت زد. گروه های تکفیری امروز نیز زایده قدرت یافتن این تفکر در دنیای اسلام است.

ایشان افزود: اسلام در برابر تفکرات جاهلی و بخصوص عداوت و دشمنی ایستاد و حتی در فتح مکه پیامبر اجازه تعرض به خانه دشمنان نشان­دار اسلام را نیز نداد. اکنون اما این عداوتها دوباره در حال بازگشت است که نتیجه آن دوری مردم دنیا از گرایش به دین اسلام

است.

وی اظهار کرد: دو دسته در این عداوت ها و جلوگیری از گرایش به اسلام نقش داشتند: ارباب ادیان که موقعیت خود را در خطر می ­دیدند و نیز سران سیاسی که آنها نیز برای استحکام قدرت خود سعی کردند از این تفکر استفاده کنند.

دکتر حسن ضیا توجیدی در ادامه افزود: سه جریان در سه گوشه جهان اسلام در جهت تفرقه میان مسلمانان تقویت شدند که عبارتند از قادیانیه در شبه قاره، وهابیت در شبه جزیره و بهائیت در ایران.

وی ابراز داشت: متأسفانه گروه های تکفیری همواره هماهنگ با قدرت های جهانی، مخالف با اسلام فعالیت می­ کنند. اسلام هراسی و مسلمان هراسی از جمله راهکارهای مقابله با اسلام است که گروه های تکفیری در اجرای آن تمامی سعی خود را بکار بسته ­اند.

حجت الاسلام دکتر حسن ضیا توجیدی در بیان روش های گروه های تکفیری گفت: روش های گروه های تکفیری برای مقابله با مذاهب اسلامی در چند محور قابل ترسیم است:

  1. دروغ، تهمت و فحاشی که سعی می کنند با این تبلیغات منفی حریف را از صحنه بدر کنند.
  2. نفی پیروی از گروه های دیگر اهل سنت در نظرات فقهی و تولید و ترویج این امر که خود انسان بهترین مرجع فکری خود می­ تواند باشد.
  3. تکفیر همه دولت های اسلامی بجهت عدم رعایت و پیاده کردن قوانین اسلام و همچنین تکفیر افراد موجود در آن کشورها.
  4. تقطیع آیات و روایات و عدم استفاده یا اشاره به شأن نزول آنها در جهت منافع خود.
  5. جلوه دادن خود بعنوان معتقدین به مکاتب دیگر اهل سنت مانند شافعی و حنفی و نیز بعنوان یک فرد شیعه و القای نظریات تکفیری و وهابی از زبان آنها درحالی که گروه های تکفیری با همه فرقه­ های اسلامی در عمل و نظر مخالف هستند.

لازم به ذکر است اولین مدرسه زمستانی کلام اسلامی با موضوع “نقد و بررسی مبانی وهابیت و داعش” از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه و با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به مدت دو روز  و با حضور حجج اسلام آقایان دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی، دکتر حسن ضیاتوحیدی و دکتر عزالدین رضانژاد در روزهای ۴ و ۵ بهمن  ماه ۹۶ در دو نوبت صبح و عصر در سالن معراج دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.