شماره : 1611
۲۳ / ۶ / ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵

فراخوان ثبت نام کاندیداهای اعضای هیئت مدیره و بازرس انجمن کلام اسلامی حوزه

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، به اطلاع اعضا پیوسته انجمن کلام می رساند: با توجه به مصوبه جدید دبیرخانه انجمن های علمی حوزه،مقرر گردیده اسامی کاندیداها یک ماه قبل از برگزاری مجمع  عمومی طی نامه رسمی به دبیرخانه اعلام گردد. لذا اعضای پیوسته متقاضی کاندیداتوری جهت ثبت نام، تقاضا میشود نام و

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، به اطلاع اعضا پیوسته انجمن کلام می رساند:

با توجه به مصوبه جدید دبیرخانه انجمن های علمی حوزه،مقرر گردیده اسامی کاندیداها یک ماه قبل از برگزاری مجمع  عمومی طی نامه رسمی به دبیرخانه اعلام گردد.

لذا اعضای پیوسته متقاضی کاندیداتوری جهت ثبت نام، تقاضا میشود نام و نام خانوادگی خود را در سامانه پیامکی به شماره (۳۰۰۰۷۲۲۷۰۰۷۷۰۵ ) ارسال نمایند.

شایان ذکر است مهلت ثبت نام تا روز ۲۹/شهریور/۱۴۰۱ میباشد.

ثبت شده در سایت انجمن كلام اسلامی حوزه طی شماره 1611 توسط انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و در روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۵:۴۴
© Copyright 2022 https://ikq.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1593
۲۳ / ۶ / ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۱

پنجمین مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع”کلام و الاهیات تطبیقی” برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، پنجمین مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع”کلام و الاهیات تطبیقی” برگزار گردید. دکترمحمد جندقیان مدیر مدرسه تابستانه کلام در اصفهان: مدرسه تابستانی، یک برنامه آموزشی است که به صورت فشرده و با یک موضوع تخصصی و محدود، در ایام تعطیلات تابستانی توسط مراکز علمی تراز در سطح

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، پنجمین مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع”کلام و الاهیات تطبیقی” برگزار گردید.

دکترمحمد جندقیان مدیر مدرسه تابستانه کلام در اصفهان:

مدرسه تابستانی، یک برنامه آموزشی است که به صورت فشرده و با یک موضوع تخصصی و محدود، در ایام تعطیلات تابستانی توسط مراکز علمی تراز در سطح جهان و کشور برگزار می‌شود.

مدرسه تابستانی کلام که این دوره شاهد پنجمین اجرای آن در اصفهان بودیم، مهم‌ترین مدرسه تابستانی است که در سطح حوزه‌های علمیه و به همت انجمن کلام اسلامی برگزار شد.

این برنامه در تابستان سال‌های ۹۶،۹۵،۹۴ و ۹۷ طی ۳ روز برگزار می‌شد و امسال بعد از چند سال وقفه به دلیل کرونا، برگزاری‌ آن از سر گرفته شد.

به صورت معمول دانشجویان و طلاب علاقمندی که در سطوح عالی مشغول به تدریس هستند و گاه اساتید و پژوهشگران همسو با موضوع در این برنامه شرکت می‌کنند.

امسال نیز به رغم محدودیت‌های زمانی و مکانی و اطلاع‌رسانی دیرهنگام، شاهد حضور تعداد قابل‌توجهی از همین گروه‌های مخاطب بودیم.

ما در تمام این سال‌های تعطیلی و وقفه کار؛ مدام با درخواست‌های برگزاری این مدرسه مواجه بودیم. ثانیا به دلایلی ما با یک کندی در شکل‌گیری برنامه مدرسه و سپس اطلاع‌رسانی روبرو شدیم. با این حال در کمتر از سه روز ثبت‌نام و تقاضای شرکت از ۵۰ نفر هم گذشت. ولی افسوس ظرفیت مکان و امکانات برگزاری ما در حدود ۳۰ نفر بود؛ به همین خاطر مجبور به گزینش بیشتری از بین شرکت کنندگان بودیم.

این دوره شاهد حضور حدود ۲۰ نفر از حوزویان و دانشگاهیان فارغ‌التحصیل یا دانشجویان ترم‌های پایانی مقطع دکتری بودیم؛ ۱۰ نفر دیگر هم همگی از دانشجویان یا طلاب فارغ‌التحصیل یا در حال نگارش پایان‌نامه بودند.

از حیث رشته‌ای نیز همه شرکت‌کنندگان فعالان در حوزه‌ی الاهیات بودند و از این منظر هم مدرسه کاملا تخصصی برگزار می‌شد.

ما در مدارس قبلی، از جنبه‌های ترویجی شروع کردیم و رفته‌رفته وارد حوزه‌های پژوهشی شدیم. اما این دوره علاوه بر امتیاز موضوع پژوهشی، جنبه نوین و پیش‌درامدی بر ورود به عرصه‌های جهانی را گشودیم.

موضوع این مدرسه کلام و الاهیات تطبیقی بود.

برنامه مدارس تابستانی کلام با محوریت و برنامه‌ریزی انجمن کلام حوزه‌ها و با عنایت ویژه حضرت آیت‌الله مظاهری در بستر حوزه علمیه و شهر اصفهان برگزار می‌شود. با این حال مامفتخر بودیم که امسال دانشگاه شهیدمطهری، سازمان فرهنگی‌اجتماعی شهرداری اصفهان، موسسه معارف و الهیات امامیه و بالاخره دانشگاه معارف قرآن و عترت را هم در کنار خود داشتیم. جاد ارد تا از همه مدیران و روسای این مراکز علمی و فرهنگی تشکر کنم. کمک‌هایآانها در امر برگزاری و تداوم و ثمربخش‌تر شدن برنامه بسیار موثر بود و خواهد بود.

ابتدا باید خاطرنشان کنم که امسال یک شروع مجدد برای مدارس تابستانی کلام بود و از این منظر دشواری‌ها، اشکالات و شتابزدگی‌هایی داشتیم.

با این حال توانستیم برنامه نسبتا موفق و خاطره‌انگیزی را ایجاد کنیم. مایلم اول اشاره‌ای به بعضی محدودیت‌های امسال داشته باشم و بعد ویژگی‌ها را بیان کنم.

اولا از حیث موضوع چنانچه عرض کردم وارد عرصه‌ی جدید و نویی شدیم؛ همین امر باعث دشواری در انتخاب اساتید شد. ثانیا از حیث زمان ما با محدودیت پایان‌پذیری ترم تابستان مراکز آموزشی و آغاز برنامه سفرهای‌ اربعین روبرو بودیم. نزدیکی ترم پاییز و پرمشغله بودن اساتید هم نکته دیگری بود. فراهم آوردن مکانی که ظرفیت اجرای دو روزه برنامه را به نحو شایسته داشته باشد و از طرف دیگه معرف اصفهان هم باشد باز سخت نمودار می‌شد. محدودیت اطلاع‌رسانی و نیروی انسانی همکار و افزون بر این هم مسائل مالی و هزینه‌های چنین برنامه‌هایی هم که جای خود دارد.

به رغم این امور، برنامه در بهترین زمان ممکن با استقبال شایسته روبرو شد. جلسات مدرسه تا پایان با انرژی خوب پیش‌رفت. موضوع جدید و بازکردن دریچه‌ی نو در حوزه مطالعات و فعالیت‌های الاهیاتی هم بسیار ممتاز بود. بهرمندی از اساتید شاخص و تراز کشور که تجربه‌های بین‌المللی خوبی نیز در این موضوع داشتند؛ به همراه همکاری مناسب مراکز علمی و فرهنگی و … بر غنای مدرسه افزوده بود. مکان برگزاری نیز مطلوب و مطبوع شرکت‌کنندگان بود.

ضمن معرفی اساتید دوره اشاره‌ای به محتوا هم خواهم کرد. برای این مدرسه هفت موضوع طراحی شده بود که با توجه به ظرفیت بدست آمده از اساتید، دو موضوع را کمی تغییر دادیم.

ابتدا، آشنایی با مطالعات تطبیقی در حوزه ادیان و الاهیات؛ راه‌رفته و چشم‌انداز پیش‌رو که توسط محمدحسن یعقوبیان از دانشگاه مطهری ارائه شد، این ارائه به منزله طراحی صحنه مباحثات و میدان‌های بحث بود. این استاد گزارش خوبی از وضعیت الاهیات تطبیقی در سطح جهانی نیز ارائه کردند که به غنای بحث بسیار افزود.

دوم، پیشنه کلام و الهیات تطبیقی در سنت اسلامی که توسط بنده ارائه شد و در واقع گزارشی تاریخی از سیر تاریخی و مدل‌های الهیات تطبیقی در تاریخ تمدن و سنت اسلامی بود.

سوم، بایستگی‌ها و لوازم ورود کلام شیعی یا به اصطلاح امامیه به میدان مطالعات تطبیقی بین‌الادیانی بود. این بحث توسط سیدمهدی مرتضوی هیئت علمی و مدیرگروه قران و حدیث دانشگاه معارف ارائه شد. اساس بحث ایشان درباره این بود که در نگاه اهل‌بیت چه رویکردی به مخالفان اخذ شده و با چنان رویکردی چطور بایسته شایسته مباحثات و گفتگوهای بین‌الادیانی یا بین‌المذاهبی هستیم.

چهارم، ظرفیت‌های کلام امامیه در مطالعات تطبیقی با ارائه رضا برنجکار استادتمام دانشگاه تهران و بنیانگذار رشته کلام امامیه؛ این بحث نشان می‌داد که چه محورها و نقاط عطفی در فرهنگ قرآنی و حدیثی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را محور گفتگو با مذاهب و ادیان دیگر قرار داد.

پنجم، فلسفه دین مقایسه‌ای با ارائه رضا اکبری استاد تمام دانشگاه امام صادق و عضو فعال انجمن فلسفه ایران که در واقع رویکرد جدید به مطالعات مقایسه‌ای درباره دین و خصوصا اعتقادات دینی را نشان می‌داد.

ششم، الاهیات دیالوگی که در واقع طرح و ایده‌ی دکتر رسول رسولی‌پور بود، رسولی‌پور دانشیار دانشگاه خوارزمی و با سابقه استادی و همکاری در آکسفورد و نوتردیم طرح و تجربه خویش از چگونگی ورود به گفتگوهای بینابینی با اصحاب سایر ادیان و مذاهب را نشان می‌داد.

و بالاخره جلسه اختتامیه که با حضور استاد علامه و فرزانه محمدتقی سبحانی ریاست حال حاضر انجمن کلام برگزار شد. در این جلسه استاد هم برش تاریخی به کلام تطبیقی داشتند و هم تصویری را ارائه کردند که بر اساس آن ماهیت گفت‌وگویی کلام برجسته‌تر شد. جلسه ین استادن به رسم جلسات مشابه مدارس قبلی و البته متناسب با عنوان همین مدرسه به محل گفتگوی عملی میان ایشان و سایر اساتید و شرکت‌کنندگان نیز مبدل شد.

در مقام کلام آخر حرف‌های زیادی باقیمانده که باید بگوییم اما کوتاه به چند مورد اشاره کنم.

 

مدارس تابستانی یک طرح سالیانه است و با توجه امکانات و برنامه‌ریزی موجود قاعدتا تا سال آینده برنامه‌ی به خصوصی در این مورد نیست. هرچند دوستان و همکاران ما در انجمن و در مراکز دیگر همچون مشهد یا تهران و … مدارس فصلی دیگری را برگزار می‌کنند یا حتی طرح‌های آموزشی دیگر (غیر از مدارس فصلی) که چه بسا در اصفهان هم برپا شود.

ما تصمیم داریم طی یک برنامه مستقل و مجازی نقیصه یا بعضی نقایص دیگر را در مدت چن دماه آینده مرتفع کنیم. از این رهگذر و در دورنمای مدرسه تلاش می کنیم تا محتوای مدرسه را در قالب کتاب یا شماره مجله‌ای نیز نشر بدیم.

ثبت شده در سایت انجمن كلام اسلامی حوزه طی شماره 1593 توسط انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و در روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱:۰۰
© Copyright 2022 https://ikq.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1588
۲۳ / ۶ / ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۰

پنجمین مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع”کلام و الاهیات تطبیقی” برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، انجمن کلام اسلامی حوزه پنجمین مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع”کلام و الاهیات تطبیقی”  در تاریخ  ۸ و ۹/ شهریور / ۱۴۰۱ در استان  اصفهان برگزار می نماید. ✅. کلام و الاهیات تطبیقی: راه‌رفته و چشم‌انداز پیش‌رو: دکتر محمدحسن یعقوبیان ✅. پیشنه کلام تطبیقی در سنت اسلامی:

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، انجمن کلام اسلامی حوزه پنجمین مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع”کلام و الاهیات تطبیقی”  در تاریخ  ۸ و ۹/ شهریور / ۱۴۰۱ در استان  اصفهان برگزار می نماید.

✅. کلام و الاهیات تطبیقی: راه‌رفته و چشم‌انداز پیش‌رو: دکتر محمدحسن یعقوبیان

✅. پیشنه کلام تطبیقی در سنت اسلامی: دکتر محمدتقی سبحانی

✅. ظرفیت‌شناسی کلام امامیه در مطالعات مقایسه‌ای: دکتر رضا برنجکار

✅. کلام تطبیقی در گستره بین‌الادیان: دکتر محمدباقر قیومی

✅. الاهیات دیالوگی؛ چیستی، ضرورت، لوازم و چشم‌انداز: دکتر رسول رسولی‌پور

✅. فلسفه دین مقایسه‌ای: دکتر رضا اکبری

 

ثبت‌نام:

🔶 ویژه اساتید، پژوهشگران، فارغ‌التحصیلان، دانشجویان و طلاب تحصیلات تکمیلی

🔶 از طریق تماس با شماره ۰۹۹۲۷۵۶۱۲۹۷

🔶 و تا ۵ شهریور

ثبت شده در سایت انجمن كلام اسلامی حوزه طی شماره 1588 توسط انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و در روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۰:۰۳
© Copyright 2022 https://ikq.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1584
۲۹ / ۵ / ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴

فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، به اطلاع کلیه اعضای محترم انجمن می رساند که بر اساس تفاهم صورت گرفته فی ما بین انجمن کلام اسلامی و دبیرخانه حمایت از طرح های پژوهشی آماده دریافت کلیه آثار اعضا در قالب های زیر می باشیم: 🔺طرح پژوهشی 🔺 پایان نامه 🔺 کتاب در کلیه

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، به اطلاع کلیه اعضای محترم انجمن می رساند که بر اساس تفاهم صورت گرفته فی ما بین انجمن کلام اسلامی و دبیرخانه حمایت از طرح های پژوهشی آماده دریافت کلیه آثار اعضا در قالب های زیر می باشیم:

🔺طرح پژوهشی

🔺 پایان نامه

🔺 کتاب

در کلیه موضوعات مرتبط با کلام اسلامی

 از آثاری که مورد پذیرش واقع شوند حمایت مادی ومعنوی نیز صورت خواهد گرفت.

شماره تماس: ۰۹۹۴۴۲۳۳۵۳۸

🌐آثار خود را به آیدی زیر در پیامرسان ایتا ارسال کنید:

@Admin1012

ثبت شده در سایت انجمن كلام اسلامی حوزه طی شماره 1584 توسط انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و در روز شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۴:۱۰
© Copyright 2022 https://ikq.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1581
۲۲ / ۴ / ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵

برگزاری شانزدهمین مجمع عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، شانزدهمین مجمع عمومی انحمن کلام اسلامی حوزه با موضوع «ارائه گزارش عملکرد انجمن و انتخاب هیئت‌مدیره و بازرسان جدید» در  مهر ماه سال ۱۴۰۱ برگزار می گردد . این نشست با حضور اندیشمندان و صاحبنظران علم کلام و اعضای پیوسته انجمن کلام اسلامی حوزه در تاریخ  چهارشنبه

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، شانزدهمین مجمع عمومی انحمن کلام اسلامی حوزه با موضوع «ارائه گزارش عملکرد انجمن و انتخاب هیئت‌مدیره و بازرسان جدید» در  مهر ماه سال ۱۴۰۱ برگزار می گردد .

این نشست با حضور اندیشمندان و صاحبنظران علم کلام و اعضای پیوسته انجمن کلام اسلامی حوزه در تاریخ  چهارشنبه ۲۰ مهرماه  سال ۱۴۰۱  در بلوار  جمهوری – کوچه دوم – فرعی سمت چپ – ساختمان انجمن های علمی حوزه – طبقه همکف برای انتخاب هیات مدیره و بازرسان جدید برگزار خواهد شد .

ثبت شده در سایت انجمن كلام اسلامی حوزه طی شماره 1581 توسط انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و در روز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۵:۴۵
© Copyright 2022 https://ikq.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1575
۲۲ / ۴ / ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵

انتخاب انجمن کلام اسلامی حوزه به عنوان انجمن برتر در جشنواره فارابی

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه ، شورای علمی و سیاستگذاری سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، انجمن کلام اسلامی حوزه را به عنوان انجمن برتر انتخاب کرده است. در آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی که امروز با استقبال گسترده دانشمندان و نهادهای علوم انسانی و اسلامی داخلی و بین المللی و

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه ، شورای علمی و سیاستگذاری سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، انجمن کلام اسلامی حوزه را به عنوان انجمن برتر انتخاب کرده است.

در آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی که امروز با استقبال گسترده دانشمندان و نهادهای علوم انسانی و اسلامی داخلی و بین المللی و با حضور رئیس جمهور و برگزیدگان جشنواره در سالن اجلاس سران برگزار شد، انجمن کلام اسلامی حوزه به عنوان انجمن علمی برتر برگزیده شده و تندیس این جشنواره به حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی رئیس این انجمن اعطا گردید.

این جشنواره بین المللی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی بوده و به منظور ارج نهادن به کوشش های محققان و پژوهشگران علوم انسانی و اسلامی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری سایر نهادهای علمی برگزار می گردد.

انجمن کلام اسلامی حوزه های علمیه با عنایت به اهمیت جایگاه علم کلام در جوامع بشری و جامعه اسلامی و نیز ضرورت پاسخ گویی به شبهات حوزه عقاید دینی و تبیین اصول عقاید اسلامی و شناسایی شخصیت‌ها، ظرفیت‌ها و نهادهای علمی مرتبط با این دانش در راستای ساماندهی و هدفمند کردن فعالیت های کلامی، تأسیس گردیده است.

برگزاری همایش های علمی، کرسی های نظریه پردازی، نشست های نقد علمی کتاب و مناظرات علمی، تألیف و انتشار کتب کلامی و فصلنامه های علمی پژوهشی در حوزه کلام اسلامی و همچنین برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی مختلف در این حوزه، بخشی از فعالیت های این مجموعه حوزوی می باشد.

«همایش ملی ایمان و چالش های عصر جدید»، و برگزاری بیش از ۴۰ پیش نشست علمی و تخصصی با حضور اساتید و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی در سراسر کشور، تنها یکی از جدیدترین اقدامات انجمن کلام اسلامی در یک سال اخیر بود که با همکاری مراکز علمی کشور رقم خورد.

ثبت شده در سایت انجمن كلام اسلامی حوزه طی شماره 1575 توسط انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و در روز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۵:۰۱
© Copyright 2022 https://ikq.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر