• امروز : چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024

اخبار ویژه

پنجمین نشست “دین و چالش های روز” ویژه برنامه “چهارشنبه های اعتقادی” با موضوع “تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی برگزار گردید. پنجمین نشست “دین و چالش های روز” ویژه برنامه “چهارشنبه های اعتقادی” با موضوع “تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی برگزار می شود. چهارمین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع “روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدهاشم جزی برگزار گردید. پنج شنبه های میدانی با موضوع “ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی” توسط سرکار خانم دکتر فاطمه فاطمی برگزار گردید. چهارمین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع “روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدهاشم جزی برگزار می شود. پنج شنبه های میدانی با موضوع “ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی” توسط سرکار خانم دکتر فاطمه فاطمی برگزار می گردد. خطبه فدکیه یک مکتب اعتقادی است. سومین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع «معنویت های نوظهور و چالش های فرهنگی و هویتی» با ارائه حجت الاسلام دکتر «محمدتقی سبحانی» برگزار شد.

15

فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی

  • کد خبر : 510
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۲
فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی

دف بنیادین انجمن کلام اسلامی حوزه در زمینه پژوهش، ایجاد روح تتبع در میان طلاب و فضلای حوزه علمیه است تا در سیر تحول و پژوهش به دوره ­ای از حیات اجتماعی و فرهنگی برسند که بتوانند خلاء علمی رشته ­های مختلف کلامی را متناسب با فرهنگ اسلامی پر کرده، راه را برای بازخیزی تمدن اسلامی هموار نمایند.

هدف بنیادین انجمن کلام اسلامی حوزه در زمینه پژوهش، ایجاد روح تتبع در میان طلاب و فضلای حوزه علمیه است تا در سیر تحول و پژوهش به دوره ­ای از حیات اجتماعی و فرهنگی برسند که بتوانند خلاء علمی رشته ­های مختلف کلامی را متناسب با فرهنگ اسلامی پر کرده، راه را برای بازخیزی تمدن اسلامی هموار نمایند.

این انجمن به منظور پرکردن خلأ تولید اندیشه در حوزه مباحث اعتقادی و در راستای منویات مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) در جهت تحقق نهضت نرم افزاری و اهتمام به بومی کردن دانش کلام در ایران و تمهید مقدماتی برای تأسیس گرایش ­ها و رشته ­های جدید در حوزه این علوم از جمله کلام تطبیقی و … با اهداف که در ادامه به آن اشاره می ­شود وارد میدان شده و اقدام به دریافت مجوز انتشار مجله تحقیقات کلامی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دریافت مجوز رتبه علمی پژوهشی به شماره  ۳۱/۵۸۳۴ از شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی نموده است. این نشریه که به صورت فصلنامه منتشر م ی­شود، حاوی جدیدترین پژوهش ­های عرصه کلام می ­باشد.

مهمترین اهداف فصلنامه تحقیقات کلامی

۱) انجام وظایف حوزوی در عرصه تبیین، ترویج و ارائه جدیدترین پژوهش ­ها در زمینه کلام مبتنی بر آموزه ­های قرآن و مکتب اهل بیت علیهم السلام؛

۲) پاسخ گویی به نیازهای عینی جامعه اسلامی ایران در زمینه مسائل اعتقادی؛

۳) معرفی بنیادهای نظری کلام اسلامی و پاسخ به چالش ­های نظری؛

۴) تبیین تفکر اسلامی شیعی در عرصه اعتقادات؛

۵) تلاش در تولید فکر و اندیشه دینی بومی؛

۶) زمینه سازی نشر دستاوردهای علمی – پژوهشی اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی.

 

شیوه‏ نامه و شرایط پذیرش مقالات

  ۱٫ موضوع مقاله باید در راستای اهداف فصلنامه و مرتبط با موضوعات علم کلام باشد؛

  ۲٫ مقاله نباید پیش­تر در نشریات داخلی چاپ شده باشد و یا هم زمان برای استفاده به سایر مجلات علمی ارائه شده باشد؛

  ۳٫ در بیان محتوای مقاله، نکات علمی و ادبی زیر حتی المقدور رعایت شده باشد:

الف) نکات علمی

  ۱) برخورداری از رویکرد تحقیقی – تحلیلی، ساختار منطقی و مطلوب، سطح علمی مناسب و فصل بندی صحیح مطالب باشد؛

  ۲) بیان نظرات اساسی مطرح در مسأله، ذکر دیدگاه مخالفان، تجزیه و تحلیل و نقد صحیح و کامل آنها آورده شود؛

  ۳) پاسخ گویی به پرسش­ ها و شبهات مطرح در مسأله مدنظر قرار گیرد؛

  ۴) نوآوری در ساختار یا رویکرد جدید در نقل محتوا؛

  ۵) تناسب روش و محتوا با عنوان مقاله و ارتباط منطقی بین مباحث؛

  ۶) برخورداری از رویکرد کلامی ودفاع از آموزه های اعتقادی اسلام؛

  ۷) استنادات معتبر و کافی؛

  ۸) رعایت امانت در نقل قول از افراد.

ب)  نکات ادبی:

  ۱) رعایت قواعد دستوری، ادبی و نگارشی از قبیل: بیان مقدمه، ذکر چکیده فارسی (حداکثر ۱۵۰ کلمه)، کلید واژه(حداکثر ۷ واژه)، اصول نگارش پی­ نوشته ­ها، ذکر فهرست منابع؛

  ۲) پرهیز از اطناب و ایجاز بی ­مورد؛

  ۳) سادگی و شیوایی در قلم؛

   ۴٫ حجم مقاله حداکثر تا (۶) شش هزار کلمه تنظیم و از ارائه مقاله ­های دنباله ­دار پرهیز شود؛

   ۵٫ مقالات ترجمه شده، در صورت دارا بودن نکات بدیع و تازه، با ذکر مشخصات منبع اصلی و مشخصات کامل نویسنده آن امکان چاپ خواهد داشت (ارسال متن اصلی به همراه ترجمه ضروری است).

   ۶٫ مآخذ باید به شیوه دائره المعارف (درج سند در متن) باشد و از ذکر اسناد در پاورقی خودداری شود، اما بیان توضیحات ضروری به تشخیص نویسنده در پاورقی مانعی ندارد. فهرست منابع در انتهای مقاله و به صورت زیر آورده شود:

  ۱)ارجاع به کتاب: نام خانوادگی و نام نویسنده، نام کتاب(ایتالیک)، نام مترجم، ناشر، شماره مجلد، شماره صفحه؛

  ۲)ارجاع به مقاله: نام و نام نویسنده، عنوان مقاله، نام مترجم، نام مجله(ایتالیک)، سال و شماره چاپ، شماره صفحه؛

 ۳) ارجاع به سایت: نام نویسنده، و نام خانوادگی، عنوان مقاله، نشانی سایت.

 ۷٫ دریافت مقالات صرفاً از طریق سایت www.Tkalam.ir انجام خواهد شد که پس از احراز شرایط مذکور، برای بررسی به شورای علمی و هیأت تحریریه فصلنامه ارجاع می شود و در صورت تأیید نهایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ضمناً مجله هیچ گونه تعهدی نسبت به بازگرداندن مقالات نخواهد داشت.

۸٫ مجله در ویرایش مقالات یا تلخیص آنها به‌گونه‌ای که در محتوای علمی آنها دگرگونی ایجاد نشود، آزاد است.

۹٫ مقاله باید با فرمت word  و با فونت B Zar. و اندازه قلم ۱۴ ارسال شود.

۱۰٫ارسال حکم کارگزینی هیأت علمی برای درج رتبه علمی نویسندگان، ضروری است

۱۱٫نویسنده مقاله باید نشانی، تلفن تماس و پست الکترونیک خود را به مجله اعلام نماید.

تلفن تماس: ۳۲۹۲۸۵۴۶ –  ۰۲۵

روابط عمومی دبیرخانه انجمن کلام اسلامی حوزه

لینک کوتاه : https://ikq.ir/?p=510

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
ارتباط توحید عملی و حجاب و عفاف در تحقق امنیت دینی خانواده الاهیات تطبیقی بین الادیان الهیات زیارت اندیشه اسلامی ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی ایمان ایمان و اخلاق ایمان و تربیت ایمان و سلامت روان ایمان و سیاست بازخوانی گزارش اجلاسیه صلح جهانی سئول تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن تاریخ کلام امامیه تقویت و تکمیل مبانی کلام ثبت نام دوره های آموزش انجمن کلام اسلامی حوزه جامعة الزهراء جایگاه عقل در علوم عقلی جایگاه عقل در قرآن و حدیث جایگاه عقل در مذاهب اسلامی خطبه فدکیه دین و چالش های روز روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه زبان تخصصی و اصطلاح شناسی کلامی زیست مومنانه سلسله نشست های دین و چالش های روز شرح آیات العقاید عقل در اندیشه اسلامی قاعده دفع ضرر محتمل مبانی اخلاقی الهیات زیارت مبانی فکری و کلامی سلفیه مبانی کلامی اخلاق و معنویت مبانی کلامی الهیات زیارت مجمع عمومی مدرسه پائیزه مدل ایمن سازی ارتباط اجتماعی در امر جنسی بر اساس منابع اسلامی مشق کلام معنویت معنویت های نوظهور و چالش های فرهنگی و هویتی منهاج السنه نقد مبانی معرفت شناختی و روش شناختی الحاد مدرن همایش ملی زن، خانواده، امنیت پیام رئیس انجمن کلام حوزه چهارشنبه های اعتقادی کارگاه کرسی عملی ترویجی