• امروز : شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 22 June - 2024

اخبار ویژه

پنجمین نشست “دین و چالش های روز” ویژه برنامه “چهارشنبه های اعتقادی” با موضوع “تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی برگزار گردید. پنجمین نشست “دین و چالش های روز” ویژه برنامه “چهارشنبه های اعتقادی” با موضوع “تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی برگزار می شود. چهارمین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع “روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدهاشم جزی برگزار گردید. پنج شنبه های میدانی با موضوع “ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی” توسط سرکار خانم دکتر فاطمه فاطمی برگزار گردید. چهارمین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع “روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدهاشم جزی برگزار می شود. پنج شنبه های میدانی با موضوع “ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی” توسط سرکار خانم دکتر فاطمه فاطمی برگزار می گردد. خطبه فدکیه یک مکتب اعتقادی است. سومین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع «معنویت های نوظهور و چالش های فرهنگی و هویتی» با ارائه حجت الاسلام دکتر «محمدتقی سبحانی» برگزار شد.

11

دومین دوره مدرسه تابستانی کلام امامیه با پیام حضرت آیت الله مظاهری، در اصفهان آغاز شد

  • کد خبر : 662
  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
دومین دوره مدرسه تابستانی کلام امامیه با پیام حضرت آیت الله مظاهری، در اصفهان آغاز شد

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه، حضرت آیت الله مظاهری، زعیم حوزه علمیه اصفهان در پیامی به مناسبت برگزاری دومین دوره آموزشی مدرسه تابستانی کلام امامیه که از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه در اصفهان برگزار شد ضمن ابراز مسرت از برگزاری این دوره، بر ضرورت برنامه ریزی دقیق، اقدامات علمی […]

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه، حضرت آیت الله مظاهری، زعیم حوزه علمیه اصفهان در پیامی به مناسبت برگزاری دومین دوره آموزشی مدرسه تابستانی کلام امامیه که از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه در اصفهان برگزار شد ضمن ابراز مسرت از برگزاری این دوره، بر ضرورت برنامه ریزی دقیق، اقدامات علمی و هماهنگی لازم با دستگاه های ذی ربط و مسئول حوزه های علمیه در اجرای برنامه ها، تأکید کردند.

متن کامل پیام معظم له به قرار ذیل می باشد.

 بسم الله الرحمن الرحیم

برگزاری دومین دوره مدرسه تابستانی کلام امامیه در حوزه علمیه اصفهان، به اهتمام انجمن کلام اسلامی، مایه مسرت و امید است.

هم از آن جهت که اقدامی مناسب در راستای گسترش فعالیت های علمی و مطالعاتی دانش مقدس کلام اسلامی و رونق بخشی به این علم الهی در حوزه علمیه است، و هم از آن حیث که ثمره مبارک اینگونه تلاش های فکری و علمی، تقویت بنیادهای اعتقادی طلاب عزیز خواهد بود.

از این رو، صمیمانه از این اهتمام مبارک، قدردانی می کنم و سه نکته کوتاه ولی با اهمیت را متذکر می گردم:

۱) توجه هر چه بیشتر به علم کلام و الهیات در حوزه های علمیه، امری ضروری و خصوصا در دنیای معاصر، کاملا اجتناب ناپذیر است و اگر بگوئیم که دانش کلام اسلامی باید در کانون توجهات علمی و فکری در نظام آموزشی حوزه های علمیه، قرار داشته باشد، سخن گزافی نیست، ولی اینک متأسفانه آن گونه که شایسته و بایسته است به الهیات و کلام، توجه کافی و وافی مبذول نمی شود و حتی متون درسی ارزشمندی که تعلیم و تعلم آن در طی سال های متمادی در حوزه های علمیه، رایج و دارج بوده است، نظیر شرح باب حادی عشر و شرح تجرید و شوارق، اکنون در شمار کتب متروک، واقع گردیده است. بی تردید رسالت اصلی حوزه های علمیه، آشنایی عمیق با معارف الهی و سپس تبیین صحیح آن معارف در جامعه بشری است و این رسالت خطیر که البته ابعاد گسترده و پبچیده ای را در بر دارد، اما به هر صورت، بدون رونق و پویایی دانش کلام و الهیات ایفاء و اداء نخواهد داشت.

۲) اندیشه های گوناگون الهیاتی در دنیای جدید و مدرن که روزگار معاصر ما را، به یک کارخانه عظیم تولید انبوه افکار متنوع و متکثر، اعم از صحیح و سقیم، مبدل ساخته است، به طور طبیعی، سوالات و شبهات تازه فراوانی را در مقابل ما می نهد که فراتر از مسائل و شبهه های سنتی در علم کلام و در روزگاران قدیم است و همان گونه که متکلمان عالی قدر پیشین، در هر مقطعی با ارائه ساختاری نوین برای مباحث کلامی، به اقتضائات و نیازهای زمانه خود، به خوبی تجاوب کرده اند، امروز نیز باید کلام پژوهان و عالمان این دانش مهم، با در نظر گرفتن نیازها و شرائط دنیای معاصر، نظام معرفتی متناسبی را برای رونق بخشیدن و تعمیق و تجدید این علم الهی ، تنظیم و ارائه نمایند. انجمن کلام اسلامی هم در این زمینه و هم در زمینه قبلی، می تواند با اعتماد و توکل به خداوند تعالی و تکیه بر فکر و دانش و تلاش محققان و پژوهشگران عزیز، نقشی برجسته را ایفاء نماید و برای برطرف ساختن خلاء ها و رفع نقیصه ها در این دو عرصه، اهتمام سازنده و اصلاح گرایانه ای را از خود بروز دهد، مشروط بر آن که اولاً برنامه ریزی های دقیق و متینی را در این زمینه ها به انجام رساند و ثانیا: اقدامات علمی و هماهنگی ها و همدلی های لازم با دستگاه های ذی ربط و مسئول در حوزه های علمیه را برای اجرای آن برنامه ها ، معمول دارد.

۳) مصاحبت و مؤانست با معارف الهی، توفیق بزرگی است که باید آن را مغتنم شمرد و در حراست از آن کوشش کرد و به لوازم عملی آن ملتزم بود. خصوصا دانشی مانند کلام و الهیات که مستقیما سخن از خدا و توحید و باورهای توحیدی و امور مستعالی مربوط به آن را تکفل می کند، مسیری نورانی ولی خطیر است که هم شرح صدر می خواهد که:«فَمَن یُرِدِ اللَّهُ أَن یَهدِیَهُ یَشرَح صَدرَهُ لِلإِسلامِ وَمَن یُرِد أَن یُضِلَّهُ یَجعَل صَدرَهُ ضَیِّقًا حَرَجًا کَأَنَّما یَصَّعَّدُ فِی السَّماءِ کَذٰلِکَ یَجعَلُ اللَّهُ الرِّجسَ عَلَى الَّذینَ لا یُؤمِنونَ» و هم قرار گرفتن در محور خواست و اراده قانونمندانه خداوند متعال را نیاز دارد که: « وَ ما کانَ لِنَفْسٍ أَنْ تُؤْمِنَ إِلاَّ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ یَجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَی الَّذینَ لا یَعْقِلُونَ» و هم سلامت و پاکیزگی و طهارت قلب را می طلبد که: « وَ أَمَّا الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَتْهُمْ رِجْساً إِلَی رِجْسِهِمْ» و هم اخلاص و خلوص در نیت را لازم دارد که: «صِبْغَهَ اللَّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَهً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ». از خداوند سبحان توفیقات شما عزیزان را در ترویج و تعمیق دانش کلام و الهیات اسلامی مسألت می کنم.

                                                                                و السلام علیکم و رحمه الله.

                                                                                    حسین المظاهری

                                                                   ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۵/ ۱۲ذی القعده الحرام ۱۴۳۷

لازم به ذکر است دومین دوره مدرسه تابستانی کلام امامیه با موضوع تبیین ابعاد نظریه امامت عصر دیروز ۲۵ مرداد با پیام حضرت آیت الله مظاهری در اصفهان آغاز شد.

دومین دوره مدرسه تابستانی کلام امامیه در روزهای ۲۶ تا ۲۸ مرداد سال جاری با حضور و تدریس جمعی از اساتید برجسته کلام از جمله حجج اسلام آقایان دکتر برنجکار، سبحانی، خسروپناه، قدردان قراملکی، صفری فروشانی و… به مدت سه روز از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه در مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.

لینک کوتاه : https://ikq.ir/?p=662

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
ارتباط توحید عملی و حجاب و عفاف در تحقق امنیت دینی خانواده الاهیات تطبیقی بین الادیان الهیات زیارت اندیشه اسلامی ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی ایمان ایمان و اخلاق ایمان و تربیت ایمان و سلامت روان ایمان و سیاست بازخوانی گزارش اجلاسیه صلح جهانی سئول تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن تاریخ کلام امامیه تقویت و تکمیل مبانی کلام ثبت نام دوره های آموزش انجمن کلام اسلامی حوزه جامعة الزهراء جایگاه عقل در علوم عقلی جایگاه عقل در قرآن و حدیث جایگاه عقل در مذاهب اسلامی خطبه فدکیه دین و چالش های روز روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه زبان تخصصی و اصطلاح شناسی کلامی زیست مومنانه سلسله نشست های دین و چالش های روز شرح آیات العقاید عقل در اندیشه اسلامی قاعده دفع ضرر محتمل مبانی اخلاقی الهیات زیارت مبانی فکری و کلامی سلفیه مبانی کلامی اخلاق و معنویت مبانی کلامی الهیات زیارت مجمع عمومی مدرسه پائیزه مدل ایمن سازی ارتباط اجتماعی در امر جنسی بر اساس منابع اسلامی مشق کلام معنویت معنویت های نوظهور و چالش های فرهنگی و هویتی منهاج السنه نقد مبانی معرفت شناختی و روش شناختی الحاد مدرن همایش ملی زن، خانواده، امنیت پیام رئیس انجمن کلام حوزه چهارشنبه های اعتقادی کارگاه کرسی عملی ترویجی