• امروز : چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024

اخبار ویژه

پنجمین نشست “دین و چالش های روز” ویژه برنامه “چهارشنبه های اعتقادی” با موضوع “تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی برگزار گردید. پنجمین نشست “دین و چالش های روز” ویژه برنامه “چهارشنبه های اعتقادی” با موضوع “تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی برگزار می شود. چهارمین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع “روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدهاشم جزی برگزار گردید. پنج شنبه های میدانی با موضوع “ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی” توسط سرکار خانم دکتر فاطمه فاطمی برگزار گردید. چهارمین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع “روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه” با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدهاشم جزی برگزار می شود. پنج شنبه های میدانی با موضوع “ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی” توسط سرکار خانم دکتر فاطمه فاطمی برگزار می گردد. خطبه فدکیه یک مکتب اعتقادی است. سومین نشست “دین و چالش های روز” با موضوع «معنویت های نوظهور و چالش های فرهنگی و هویتی» با ارائه حجت الاسلام دکتر «محمدتقی سبحانی» برگزار شد.

12

بیست و هفتمین نشست از سلسله نشست های همایش ” چالش های ایمان و عصر جدید” با موضوع ” تحلیل اخلاقی بودن ایمان بر اساس آیات و روایات” برگزار گردید.

  • کد خبر : 1360
  • ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، بیست و هفتمین نشست از مجموعه نشست های همایش ” ایمان و چالش های عصر جدید” به همت انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران و با همکاری کمیته برگزاری کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه برگزار گردید. جناب آقای دکتر  محمد […]

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، بیست و هفتمین نشست از مجموعه نشست های همایش ” ایمان و چالش های عصر جدید” به همت انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه و دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران و با همکاری کمیته برگزاری کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه برگزار گردید.

جناب آقای دکتر  محمد جواد فلاح ، دانشیار دانشگاه معارف اسلامی ، در این نشست که سه شنبه  گذشته ۴  خرداد ماه  ۱۴۰۰  با توجه به محدودیت های اعلام شده، بصورت مجازی برگزار گردید؛ به بیان نقطه نظرات خود پرداختند که خلاصه مطالب مطرح شده در ادامه آورده می شود:

 

از مسائلی که در باب رابطه ایمان و اخلاق مطرح است این مطلب است که آیا ایمان امری اخلاقی است یا به عنوان عامل و زیربنای اخلاق است یا اساسا ایمان را نمی توان به عنوان مقوله ای اخلاقی دانست و آن را به عنوان سرشت انسان امری تکوینی برشمرد. این مسئله با رویکردهای مختلف وظیفه گرایی، غایت گرایی و فضیلت محوری قابل بررسی است که بیشترین بررسی را می توان به جهت فضیلت گرایانه انجام داد چرا که معمولا از ایمان به عنوان یک فضیلت یاد می کنند . در منابع اسلامی مسئله ایمان امری تشکیکی است که در مرتبه خلقی با وجود آدمی سرشته شده ؛ در این مرحله و در این سطح ایمان امری تکوینی و وجودی است و نمی توان اطلاق اخلاقی بودن برآن داشت . هدایت تکوینی انسان بر اساس چنین ایمانی صورت می پذیرد، وجدان و الهام به خداوند از این جهت است. اما اگر برای ایمان مرتبه ای اختیاری است که یک نوع پذیرش و قبول کردن اختیاری در آن است در این صورت از اخلاقی بودن ایمان می توان سخن گفت. البته چنین پذیرشی دارای مراتبی است. مراتب اولیه ایمان که هنوز مستقر نشده و به ایمان مستودع نامیده اند. و مرتبه ای از ایمان که ایمان مستقر نامیده اند که در این مرتبه می توانیم از ملکه بودن و رسوخ ایمان در قلب یاد کنیم که با رویکرد فضیلت محوری متناسب تر است یا در برخی تعابیر اولیای دین از ایمان عاریه ای سخن آمده است در این صورت اطلاق اخلاقی بودن به چنین ایمانی چگونه است؟نتیجه آنکه بر اساس تعریف ایمان، اقسام ایمان، مراحل ایمان، عوامل و آثار ایمان می توان در باب اخلاقی بودن ایمان سخن گفت. اینکه عوامل اختیاری و صفات اکتسابی در تحقق ایمان دخالت دارند یا خیر یا اینکه ثمرات و آثار و نتایجی که بر ایمان مترتب می شوند اموری اخلاقی هستند یا خیر می تواند در تبیین اخلاقی بودن ایمان دخیل باشند.آنچه در آیات و روایات در باب ایمان منعکس یافته گویای رابطه عمیق و وثیق  اخلاق و ایمان است که رابطه ی این دو را ضروری  می داند. این رابطه گاهی علی و معلولی و گاهی تاثیر و تاثری است. در نهایت جدای از وجوب کلامی و اعتقادی ایمان می توان آن را امری اختیاری ، آگاهانه و بر اساس قصد و نیت افراد دانست.

 

لینک کوتاه : https://ikq.ir/?p=1360

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
ارتباط توحید عملی و حجاب و عفاف در تحقق امنیت دینی خانواده الاهیات تطبیقی بین الادیان الهیات زیارت اندیشه اسلامی ایده‌ها و شکاف‌ها در پژوهش مذاهب اسلامی ایمان ایمان و اخلاق ایمان و تربیت ایمان و سلامت روان ایمان و سیاست بازخوانی گزارش اجلاسیه صلح جهانی سئول تأثیر مبانی اندیشه مدرن بر جامعه اسلامی ایران و راه کارهای برون رفت از آن تاریخ کلام امامیه تقویت و تکمیل مبانی کلام ثبت نام دوره های آموزش انجمن کلام اسلامی حوزه جامعة الزهراء جایگاه عقل در علوم عقلی جایگاه عقل در قرآن و حدیث جایگاه عقل در مذاهب اسلامی خطبه فدکیه دین و چالش های روز روش های طراحی و گسترش شبهات دینی در جامعه زبان تخصصی و اصطلاح شناسی کلامی زیست مومنانه سلسله نشست های دین و چالش های روز شرح آیات العقاید عقل در اندیشه اسلامی قاعده دفع ضرر محتمل مبانی اخلاقی الهیات زیارت مبانی فکری و کلامی سلفیه مبانی کلامی اخلاق و معنویت مبانی کلامی الهیات زیارت مجمع عمومی مدرسه پائیزه مدل ایمن سازی ارتباط اجتماعی در امر جنسی بر اساس منابع اسلامی مشق کلام معنویت معنویت های نوظهور و چالش های فرهنگی و هویتی منهاج السنه نقد مبانی معرفت شناختی و روش شناختی الحاد مدرن همایش ملی زن، خانواده، امنیت پیام رئیس انجمن کلام حوزه چهارشنبه های اعتقادی کارگاه کرسی عملی ترویجی