احادیث

کتابخانه

پیوند ها

فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی

نجما

سخا 

نشست علمی نقد کتاب "بنیاد تفکر سلفی" برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، نشست علمی نقد کتاب "بنیادتفکرسلفی" از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

 این نشست علمی با حضور نویسنده کتاب؛ حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر پورامینی، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و  ناقدین؛ حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی علیزاده موسوی، رئیس پژوهشکده حج و زیارت و حجت الاسلام و المسلمین محمدصفر جبرئیلی، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در روز چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه سال 97 ساعت 18  الی 20  در سالن همایش انجمن های علمی حوزه برگزار خواهد شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین قاسم ترخان، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دبیر علمی این جلسه است.

کتاب «بنیادتفکرسلفی» از آثار منتشر شده پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می باشد که با هدف شناساندن بنیاد فکری سلفی به جامعه مخاطبان تالیف شده است.

سلفیه پدیده‌ای نوخاسته است که انحصارطلبانه مدعی مسلمانی است و تنها خود را مفسر راستین اسلام می‌شمارد و باور دیگر مسلمانان را مساوی با شرک و کفر می‌داند. سلفی‌گری گرچه ریشه در جهت‌گیری اصحاب حدیث و دعوتابن‌حنبل دارد؛ اما ابن تیمیه را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ این مکتب و شکل‌گیری آن قلمداد کرد و پس از او، ترویج و تحکیم این جریان را محمدبن عبدالوهاب عهده‌دار گردید و سلفیان معاصر نیز به بسط و تبلیغ این مکتب پرداختند. این کتاب می‌کوشد، ضمن بررسی ادوار مکتب سلفی، به بررسی و نقد نظام معرفتی، نظام اعتقادی و اصول رفتاری سلفی‌گری پرداخته، ترسیمی نو درباره آینده مکتب سلفی و بیان راهکارهای مواجهه با جریانی را ارائه دهد که کانون بسیاری از فتنه‌ها و اختلافات در جهان اسلام قلمداد می‌شود.

کتاب «بنیاد تفکر سلفی»  در شش فصل به شرح ذیل است:

فصل اول:کلیات

فصل دوم:جریان‌شناسی مکتب سلفی

فصل سوم: نظام معرفتی مکتب سلفی

فصل چهارم:نظام اعتقادی مکتب سلفی

فصل پنجم:اصول رفتاری مکتب سلفی

فصل ششم:آینده مکتب سلفی

 کتاب «بنیاد تفکر سلفی» تالیف حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر پورامینی در 475 صفحه در سال 1395 از سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر گردید.

حضور در این نشست برای عموم آزاد است.

زمان: چهارشنبه 19 اردیبهشت  ماه

ساعت:  18  الی 20

آدرس: بلوار جمهوری اسلامی، کوچه 2، اولین فرهی سمت چپ، ساختمان انجمن های علمی حوزه- سالن همایش

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اطلاعیه هاما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم