احادیث

کتابخانه

پیوند ها

فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی

نجما

سخا 

گروه های تکفیری همواره هماهنگ با قدرت های جهانی و مخالف با اسلام فعالیت می­ کنند


به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، حجت الاسلام دکتر حسن ضیا توحیدی در دومین روز از برگزاری اولین مدرسه زمستانی کلام اسلامی در بررسی و نقد مبانی تکفیر در فرقه ­های اسلامی گفت: اولین گروه تکفیری در تاریخ اسلام خوارج بودند. در ادامه ابن تیمیه و بعدها محمد بن عبدالوهاب با کمک محمد بن سعود قدرت سیاسی یافت و دست به تبلیغ نظریات تکفیری خود در قالب وهابیت زد. گروه های تکفیری امروز نیز زایده قدرت یافتن این تفکر در دنیای اسلام است.

ایشان افزود: اسلام در برابر تفکرات جاهلی و بخصوص عداوت و دشمنی ایستاد و حتی در فتح مکه پیامبر اجازه تعرض به خانه دشمنان نشان­دار اسلام را نیز نداد. اکنون اما این عداوتها دوباره در حال بازگشت است که نتیجه آن دوری مردم دنیا از گرایش به دین اسلام

است.

وی اظهار کرد: دو دسته در این عداوت ها و جلوگیری از گرایش به اسلام نقش داشتند: ارباب ادیان که موقعیت خود را در خطر می ­دیدند و نیز سران سیاسی که آنها نیز برای استحکام قدرت خود سعی کردند از این تفکر استفاده کنند.

دکتر حسن ضیا توجیدی در ادامه افزود: سه جریان در سه گوشه جهان اسلام در جهت تفرقه میان مسلمانان تقویت شدند که عبارتند از قادیانیه در شبه قاره، وهابیت در شبه جزیره و بهائیت در ایران.

وی ابراز داشت: متأسفانه گروه های تکفیری همواره هماهنگ با قدرت های جهانی، مخالف با اسلام فعالیت می­ کنند. اسلام هراسی و مسلمان هراسی از جمله راهکارهای مقابله با اسلام است که گروه های تکفیری در اجرای آن تمامی سعی خود را بکار بسته ­اند.

حجت الاسلام دکتر حسن ضیا توجیدی در بیان روش های گروه های تکفیری گفت: روش های گروه های تکفیری برای مقابله با مذاهب اسلامی در چند محور قابل ترسیم است:

  1. دروغ، تهمت و فحاشی که سعی می کنند با این تبلیغات منفی حریف را از صحنه بدر کنند.
  2. نفی پیروی از گروه های دیگر اهل سنت در نظرات فقهی و تولید و ترویج این امر که خود انسان بهترین مرجع فکری خود می­ تواند باشد.
  3. تکفیر همه دولت های اسلامی بجهت عدم رعایت و پیاده کردن قوانین اسلام و همچنین تکفیر افراد موجود در آن کشورها.
  4. تقطیع آیات و روایات و عدم استفاده یا اشاره به شأن نزول آنها در جهت منافع خود.
  5. جلوه دادن خود بعنوان معتقدین به مکاتب دیگر اهل سنت مانند شافعی و حنفی و نیز بعنوان یک فرد شیعه و القای نظریات تکفیری و وهابی از زبان آنها درحالی که گروه های تکفیری با همه فرقه­ های اسلامی در عمل و نظر مخالف هستند.

لازم به ذکر است اولین مدرسه زمستانی کلام اسلامی با موضوع "نقد و بررسی مبانی وهابیت و داعش" از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه و با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به مدت دو روز  و با حضور حجج اسلام آقایان دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی، دکتر حسن ضیاتوحیدی و دکتر عزالدین رضانژاد در روزهای 4 و 5 بهمن  ماه 96 در دو نوبت صبح و عصر در سالن معراج دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

دریافت صوت جلسه

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اطلاعیه هاما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم