احادیث

کتابخانه

پیوند ها

فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی

نجما

سخا 

نشست علمی نقد کتاب "قاعده الواحد از دیدگاه متکلمان" برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه، نشست علمی نقد کتاب "قاعده الواحد از دیدگاه متکلمان" از سوی انجمن کلام اسلامی حوزه برگزار می شود.

  این جلسه با حضور حجت الاسلام دکتر محمدحسن قدردان قراملکی، عضو هیات علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث و آقای حجت الاسلام دکتر رضا برنجکار، عضو هیات دانشگاه تهران و حجت الاسلام دکتر اکبر اقوام کرباسی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در روز چهارشنبه 20 دی ماه سال 96 ساعت 18:30  الی 20:30  در سالن همایش انجمن های علمی حوزه برگزار خواهد شد.

 

قاعده الواحد از قواعد عقلی و فلسفی است که فلاسفه برای آن ادعای بداهت نموده‌اند؛ اما قاعده فوق در علم کلام با چالش‌های مختلفی مواجه شده است.

در این کتاب جایگاه قاعده در علم کلام و دیدگاه‌های موافقان و مخالفان و ادله آنان مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

فرضیه کتاب پذیرش قاعده الواحد است که به موجب آن فقط یک معلول مباشر از خدا صادر شده است، لکن با رویکرد عرفانی و حکمت متعالیه روشن خواهد شد که اصولاً خلق و ایجاد نه از عدم بلکه به معنای صدور یا تجلی از حق تعالی لست.

فرضیه رقیب رد و انکار قاعده الواحد و قول به صدور کثیر از خداست که مبنای آن امکان خلقت از عدم است که بر آن لوازمی مترتب می‌شود که صحت یا سقم آن در کتاب بررسی شده است.

کتاب قاعده الواحد از دیدگاه متکلمان تالیف حجت الاسلام دکتر محمدحسن قدردان قراملکی در 212 صفحه در سال 1396 از سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر گردید.

 

حضور در این نشست برای عموم آزاد است.

زمان: چهارشنبه 20 دی  ماه

ساعت:  18:30  الی 20:30

آدرس: بلوار جمهوری اسلامی، کوچه 2، اولین فرهی سمت چپ، ساختمان انجمن های علمی حوزه- سالن همایش

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اطلاعیه هاما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم